Vykuřování harmonizuje tělo, ducha i domov

 

Zdá se ti vykuřování jako nějaká čarodějnická praktika, kterou rozhodně nechceš zkoušet? A co vonné oleje, ty jsou v pohodě? Tak se pěkně začti, protože vykuřování je ještě lepší než éterické oleje – zbaví tě stresu, vyčistí prostor a také pomáhá při respiračních onemocněních. Za zkoušku rozhodně nic nedáš, a myslím si, že naopak budeš docela koukat, co všechno vykuřování dokáže.

Vykuřování je nejstarším známým druhem aromaterapie. Na první dobrou zní lehce šamansky a ano, patří k ezoterii, ale to neznamená, že nemůže být opravdu prospěšné i nám normálním smrtelníkům. A ani se od tebe neočekává, že musíš nutně věřit na nějaké čarodějnictví nebo dělat složité vykuřovací rituály. Stačí si jednoduše zapálit dřívko, pryskyřici nebo bylinky a jen vychutnávat krásnou vůni, která tě zbaví stresu a negativní energie, pěkně tě uvolní a navodí příjemnou atmosféru. To doma prostě chceš. A pokud chceš dát šanci i rituálu, mám pro tebe pár tipů.


Kde se vzalo, tu se vzalo vykuřování

Kouřové rituály dělali už naši staří předci v antickém Římě a Řecku, Arábii, Indii, Japonsku, Americe, zkrátka téměř všude. Nejčastěji se vykuřovala obydlí, nová i stávající. Vykuřování se stále hojně používá i dnes, například ve Feng Shui. Důvodem je získání nové energie v prostorách, které jsou nejčastěji naším domovem nebo v nich jen trávíme hodně času. V domě bohatém na energii totiž prospívají nejen lidé, ale i zvířata a rostliny. Jsou zdravější, šťastnější a mají taky více peněz. No, kdo by to nechtěl.

Kouř z různých směsí bylin se používal od nepaměti také v léčitelství. Pomáhá při respiračních nemocech (rozvolňuje dýchací cesty), revmatismu, neurologických obtížích nebo dermatologických problémech. Je vědecky dokázáno, že vykuřování očišťuje vzduch od bakterií, pylu, prachu, plísní a dalších potvor, takže je skvělé i pro alergiky. Využívá se hojně také v józe a při meditacích, vonný kouř nás neskutečně uvolní, zmírní stres a s ním spojené úzkosti a deprese, hněv, strach či zármutek, dokonce pomáhá při svalových křečích. Doporučuji tedy i sportovcům!

 

Kdy mám svůj domov vykuřovat já?

Když je potřeba a kdykoli budeš chtít. Někdo vykuřuje jednou za čas, někdo denně. Věř sobě a svým pocitům. Pokud ode mně čekáš nějakou radu, tak doporučuji vykuřování při stěhování se do nových prostor, ať už jde o byt či kancelář. Ideální je vykuřování také v během a po nemoci, především pokud jde o něco respiračního (kašel, astma, alergie, …). Můžeš taky vykuřovat, když se necítíš v pohodě a po hádce, abys pročistila vzduch – doslova. Celkově je kouřový rituál harmonizující, během té chvilky klidu a ticha z tebe opadá stres a vůně ze smotku či bylinek provoní prostor, což dokáže příjemně zvednout náladu.

 

vykuřování-salvej-palosanto.mamellu

 

Začínám s vykuřováním, aneb Jak si to udělat hezký

Samozřejmě si jen tak můžeš zapálit smotek nebo dřívko a relaxovat. Ale jestli to chceš povznést na jinou úroveň, zkus opravdový vykuřovací rituál třeba šalvějí. Nemusíš u něj zpívat nesrozumitelné šamanské texty, ale určitě si můžeš dát záměr a na ten se soustředit. Udělej si rituál podle sebe, projdi se po bytě, v klidu jen tak seď nebo třeba tanči. Cílem je si vyčistit hlavu, což určitě bude příjemný. Ať už do toho jdeš proto, že se chceš zbavit negativní energie nebo chceš očistit nové hnízdečko, doporučuji ctít několik zásad.

 

 1.     Vyžeň na chvilku pryč všechny rodinné příslušníky i zvířata. Nejen, ať se můžeš soustředit, ale také z bezpečnostních důvodů.
 2.     Buď tu – tělem i duší, jednoduše mysli na to, proč rituál provádíš, jaký je jeho záměr, a ne na to, kolik přehrání má tvoje nejnovější video na TikToku.
 3.     Manipuluješ s ohněm, nezapomínej na to. Po skončení nejlépe vše uhas vodou, protože i po dokouření může smotek, tyčinka nebo špalíček doutnat.
 4.     Nejde o inhalaci, i když vykuřování pomáhá respiračním onemocněním, kouř přímo nevdechuj, naopak by měl být prostor dobře větraný. 
 5.     Vykuřovadlo zapal zapalovačem nebo rozpáleným uhlíkem. Následně ho polož na nehořlavý povrch, tedy nejlépe keramický, železný nebo porcelánový talířek/misku. Skvělá věc je vykuřovací pícka – něco jako aroma lampa, ale nikam se neleje olejíček, poslouží na zapálení i následné odložení.
 6.     Nechci znít, jako tvoje máma, ale prosím nikdy nenechávej neuhašené vykuřovadlo bez dozoru, a to ani, když bude ležet na nehořlavém talířku. A taky bacha na uhlíky, či kousky, které mohou odpadnout během rituálu na zem.
 7.     Vykuřování začínáš u vstupních dveří, na prahu, v hale nebo předsíni a pokračuješ do všech prostor domu/bytu. Počítá se i garáž, sklep nebo půda, prostě všechna místa.
 8.     Doporučuju procházet místnosti ve směru hodinových ručiček a rozhodně nezapomínej na rohy místnosti a strop. Nech kouř vystoupat od země až do výšky, tam se špatná energie kumuluje nejvíce. Pořád měj vykuřovadlo na talířku nebo pícce.
 9.     Připomínám, nezapomeň na svůj záměr, ber to jako takovou meditaci, soustřeď se na proces, mysli na to, jak s kouřem do místnosti proudí nová energie, láska, zdraví a harmonie.
 10. Projdi i všechny skříně a šuplíky. Ať ti to tam pěkně voní a dostane se tam nová energie.
 11. Po dokončení rituálu všude otevři okna, aby stará energie odešla pryč. Pokud tedy bydlíš v nějakých sklepních prostorách, kde se nedá pořádně větrat, asi bychom to vykuřování přehodnotili, ať se tam pak neudusíš.
 12. Uhašené uhlíky, dřívka a další zbytky nedávej nikdy do koše. Vyhoď je ven na zem, však to příroda vstřebá, nejde o žádný umělý odpad, pouze přírodní věci.
 13. Nikdy, ale fakt nikdy, nenechávej po vykuřování doutnající zbytky o samotě ani je neházej do odpaďáku. Uhas je vodou a následně je odnes ven, kde je vstřebá zem. Jedná se o přírodní materiál.

 

Čím vykuřovat

Nejlepší jsou různé vykuřovací smotky bylin, což možná znáš z nějakého filmu. Nejčastější a nejoblíbenější je vykuřování bílou šalvějí. Šalvěj má sice intenzivní vůni, ale její účinky jak pro prevenci nemocí, tak pro ducha jsou neuvěřitelné. Jsou ale i další super byliny jako pelyněk, cedr nebo yerba santa

Využít můžeš třeba i vykuřovací dřívka, v nabídce máme bomba dřevo Palo Santo, které navodí bezva atmosféru a má boží uklidňující účinky. Trochu jsme se o tom rozvášnili v minulém článku.