MAMELLU WAREHOUSE SESSIONS: Kdo, co, proč a s kým?

 

Často nevíme, jestli koukáme na line-up párty nebo fesťáku, nebo na guestlist vyhajpovaný sausage párty. Jasně, dřív jsme si myslely, že máme rovnost a svět je růžový místo pro život, ale statistiky mluví jasně - platová nerovnost pořád existuje a pořád světu vládne privilegovaný bílý člověk s penisem. Ale teď zůstaňme u dance music - v roce 2022 jen 12 % z linepů velkých elektro fesťáků tvoříly ženy. A podceňování, jako holčičí growerky, známe moc dobře, tak máme nejenom velký pochopení, ale taky chuť s tím něco dělat. 

Proto jsme vytvořily MAMELLU warehouse session (MWS). Do naše skládku si budeme (skoro) pravidelně zvát djs, které chceme podpořit (rozhodně se neomezujeme jen na cisženy, u nás jsou vítané i trans ženy nebo binární djs) a vydávat jejich sety, ať si je můžeš kdykoliv pustit a tím podpořit jejich tvorbu. Kdo ví, třeba jednou budeš pořádat akci a pozveš si některou z nich. 

A aby to nebylo jen plakání nad rozlitým ovesným mlíkem, tady jsou tvrdá  data:

  • v hudebních vydavatelstvích je celých 20 % žen produkčních (2020)
  • jen 17 % žen bylo nominovaných na cenu Grammy v kategorii elektronické hudby (2021)
  • mizerných 12 % z linepů velkých elektro fesťáků tvoří ženy (2022)
  • Btw, dokážeš si tipnout, jaký je poměr žen a mužů v top 100 od DjMAG? (V době vydání článku jich bylo pod 15)

Co dál se reálně děje? 

Nerovnost příležitostí

Podceňování a přehlížení žen? Yes, i to je relita. Female artists musí výrazně tvrději makat na to, aby se někam dostaly. Tvdí to Beyonce, Rihanna i Lady Gaga, takže na tom něco bude, ne?! To, jak často jsou zvané na fesťáky, oceňované a zastupované vydavatelstvími jsme řešily o kousek výš. V elektro hudbě se může přidat i stereotypizace, že holka bude míň technicky zdatná, než klučičí dj. Pokud se bavíme o trans a nebinárních lidech, je celá situace ještě horší.

Sexismus

Ženské tělo je pořád brané jako objekt sexuální touhy. A v rámci hodnocení toho, co performerka na stagi předvedla, se najde prostor i pro body shaming -  je moc tlustá, moc hubená, moc taková, nebo maková… Další věc, se kterou se (nejen) female artists musí vypořádávat je sexuální obtěžování, to je kapitola sama o sobě do které se tady nechceme pouštět. Jediná message od nás tady je: tvoje tělo, tvoje volba! Pokud si ho někdo nárokuje a tobě se to nelíbí, seber prosím odvahu a řeš to. S největší pravděpodobností pomůžeš nejen sobě, ale i dalším lidem.

Nedostatek financí

Gender Pay Gap je u nás 16,4 % (2020) a to se propisuje i do hudebního businessu. Díky tomu můžou mít djky menší budget na rozvoj jejich projektů, což se může projevit v menších příležitostech ať už jde o nahrávání nebo třeba přípravě turné.

Jak můžeš podpořit ženské djs? 

Bav se o tom, že tyhle rozdíly skutečně existují s kámošema, rodinou, v práci nebo ve škole. Here comes tvoje super power!

Podporuj ženské umělkyně, kup si jejich hudbu, vyraž na event, kde djka hraje. Nebo nasdílej její tvorbu na sítích. To je ZADARMO a ještě tím uděláš kus dobra.

Můžeš taky podpořit iniciativy, které se rovností zabývají nebo napsat do tvého oblíbeného klubu, že by bylo super, kdyby tam hrálo víc girl djs. 

My jsme se rozhodly, že podpoříme female artist tím, že začneme vydávat MWS. Zajímá tě, kdo nás inspiruje a koho si pouštíme k balení vašich balíčku? Dej follow na našemu YoutubeMixcloud nebo Soundcloud, poslouchej a sdílej! MWS kurátorkou je Vendula Kolářová (polovina venna.studio ).

Tady ještě přidáváme pár odkazů na chytré čtení a organizace, kde se můžeš do tématu ponořit hlouběji:

 

  • Women in Music: Organizace, která se zabývá podporou a rozvojem ženských umělkyň v hudbě. 
  • She Said So: Organizace, která se zaměřuje na podporu ženských umělkyň ve všech oblastech hudby a umění. 

Kde si můžeš MWS poslechnout? 

Na Youtube, Mixcloud nebo Soundcloud. Sleduj nás, ať ti žádný nový set neuteče! ✌

Disclaimer: Nechceme generalizovat. Žena se automaticky nerovná oběť a i muži se můžou potýkat s diskriminací, nerovností a sexuálním obtěžováním. Z našeho pohledu je ale potřeba upozorňovat na to, že pořád nemáme rovnost, i když můžeme žít v domnění, že máme.