Vykuřování borovice: vůně, účinky a návod, jak na to

Něco na tebe leze nebo chceš jen vydezinfikovat prostor? Sáhni místo po chemii po borovici. Vykuřování borovicového jehličí má skvělé relaxační i antiseptické účinky, které oceníš nejen v chřipkovém období.

Stavební materiál, palivo, potrava, léčivo i vykuřovadlo. Borovice je multifunkční superstrom, který využívají různé kultury už po celá století. V Antice byla borovice symbolem odvahy, Němci s ní odháněli čarodějnice a původní obyvatelé Ameriky žvýkáním čerstvého jehličí dokonce věřili, že vyléčí syfilis. To je dost cool, ale zpátky do reality. Co může pro tebe borovice udělat v dnešní době? 

Účinky borovice 

Borovice se v současném léčitelství nejčastěji používá při léčbě respiračních onemocnění. Její jehličí totiž obsahuje 0,2 % éterického oleje, který při zahřátí působí protizánětlivě. Díky tomu inhalace borovice pomáhá při rýmě, uvolňuje kašel a má celkově antiseptické účinky. Tradiční kultury také věřily, že vykuřování borovice dokáže zahubit choroboplodné zárodky, posílit srdce, plíce a dodat celému tělu vitalitu. 

Ptáš se, jestli borovici využiješ, i když jsi zrovna fit? Tak to si kuř. Esence z jehličí je totiž bohyní i v prevenci. Zkus se o tom sama přesvědčit. Zapal svazek a udělej si s ním očistné kolečko po tvém domě nebo bytě. Uvidíš, jak se prostor krásně pročistí, vydezinfikuje a provoní.

Nejde ale jen o bacily. Borovice má své místo i v duchovnu. Odstraňuje staré, aby se člověk mohl otevřít novému. Ať už máš za sebou náročnou životní etapu nebo jen shitty den v práci, toto jehličí s citrusovým aroma ti pomůže za vším udělat tlustou čáru. Zažene bolest a negativní energii a přiláká tu pozitivní. Obzvlášť silné kombo zažiješ, když spojíš vykuřování borovice s meditací

borovice-vykurovani-mamellu

Jak voní borovice při vykuřování

Jasně, všichni asi víme, jak voní borové jehličí. Při zapálení nebo zahřátí se však otevře tónů mnohem víc. Jehličí z borovice vylučuje jemně kořeněnou ale svěží vůni s citrusovými tóny. Ucítíš v ní dřevité srdce s pryskyřicovou dohrou a lehce tropickým závěrem. 

Vykuřování borovice krok za krokem

U borovice, stejně jako u jiných stromů, máš dvě možnosti, jak ji rozvonět. V prvním případě svazek jehličí zapal, nech rozhořet a poté plamen sfoukni. Bezpečnost je ve vykuřování alfa omegou, proto hned svazek polož na nehořlavý, nejlépe železný či keramický tácek. Smotek můžeš nechat na tácku, nebo se s ním procházet. Nezapomeň dobře projít i rohy místností. Pokud s vykuřováním teprve začínáš, vše potřebné najdeš v tomto článku

Druhou možností je zahřátí pomocí vykuřovací pícky. Pícka funguje jako aromalampa, která má místo misky kovovou mřížku a na rozdíl od éterického oleje rozehřívá vykuřovadlo. Svazek borovice polož na mřížku, zapal v pícce svíčku a jehličí se pod vlivem tepla samo rozvoní. Doporučujeme vyzkoušet obě varianty. Buď ale v klidu. Relax, čistou hlavu a v duši jako v pokojíčku umí vyčarovat každá z nich! 

456-2

Pryskyřice vs. jehličí 

Možná tě napadá, že jehličí není to jediné, co můžeš z borovice vykuřovat. Dáváme ti high five, protože máš naprostou pravdu. Podobně jako u jiných stromů, z borovice lze získat také pryskyřici. Je dobré vědět, že pryskyřice z borovice je silné vykuřovadlo, které vydává dost kouře. Pokud z něho nechceš mít dýmovnici, stačit bude jen malé zrníčko. Rozdíl mezi borovicovým jehličím a pryskyřici poznáš i ve vůni. Pryskyřice voní spíš jako kadidlo se stopami vanilky. 

Láká tě borovici a její silné účinky vyzkoušet? Mrkej na naše voňavé svazky ze sušeného borového jehličí. Pochází z jihozápadní oblasti USA, kde se sklízí způsobem, který nepoškozuje přirozené prostředí rostliny.