Pelyněk: Nejstarší a nejúčinnější vykuřovadlo

Pelyněk: Nejstarší a nejúčinnější vykuřovadlo

Pelyněk stepní není jen tak ledajaký pelyněk. Roste si pěkně v prériích a kopcích Dakoty, přímo na území Siouxů, takže je ti asi jasné, jak důležitou roli hrál a stále hraje v šamanské kultuře. A ty si ho doma můžeš zapálit taky. Jak ti pomůže? 

Proč pálit zrovna pelyněk?

Pelyněk stepní, latinsky artemisia ludoviciana, je zřejmě úplně nejstarší možné vykuřovadlo pro šamanské rituály. Vždycky když probíhá slavnost původních obyvatel Ameriky, je jasný, že tam budou vykuřovat pelyňkem. Je to pro ně vážně důležitá bylina. Používá se u všech přechodů, ne těch na silnici, ale životních, jako je narození dítěte, odchod někoho blízkého, přechod z dětství do dospělosti, změna ročních období jako je letní a zimní slunovrat… Jednoduše všude, kde můžem narazit na hranice každodenní reality, tam nám pelyněk pomáhá překročit práh. Zajímavý fakt je, že lidé s pelyňkem nejen vykuřují, ale někdy ho používají také jako součást ohozu, třeba v podobě pelyňkového pásu.

Využívá se i k léčbě nemocí. Má totiž skvělé očistné a uklidňující účinky, zklidňuje mysl, a kromě toho zajišťuje také ochranu před vším zlým. A nejsou to zase jen šamani, ale také Feng Shui, které pelyněk využívá. Nese v sobě jinový princip.

Podle starých šamanů putuje do hloubi našich vzpomínek, vyvolává je, spojuje nás s kořeny našeho bytí. Dokonce ho třeba i kouřili při dohodách s nepřáteli. Takže pokud chceš uzavřít jednu kapitolu svého života a začít novou, udělej si vykuřovací rituál pelyňkem a věřím, že ti bude hned lépe. Šamanský slib na to! Zní to moc ezo? Nemusíš věřit všemu, vezmi si z toho jen to, co je důležitý pro tebe.

Jak nejúčinněji pelyněk použít

Možná si pamatuješ náš článek o tom, jak si to udělat pěkný díky vykuřovacím rituálům. Pelyněk původní obyvatelé Ameriky ještě používají malinko jinak. Dým se rozhání kolem dokola, aby vyčistil atmosféru a vytvořil sakrální prostor, v němž se budou moci zjevit bohové, předkové a další duchovní bytosti. Také tak vyhánějí špatnou náladu a zle smýšlející bytosti ze všech dimenzí.

Dej si prosím bacha!

K pálení opět doporučuju použít nějakou keramickou misku nebo talířek na odkládání. Případně úplně super cool, pokud máš doma kadidelnici, to proto, aby se dým opravdu pořádně rozdmýchal, ale zvládneš to případně i rukou. Opatrně, když se do toho pustíš hodně s vervou, aby se něco nepodpálilo. Pořád dbej toho, že manipuluješ s ohněm. Po vyhoření uhasit vodou a nedávat nikam do koše! Pěkně venku do trávy, je to příroda.

Jak tě pelyněk omráčí

Vůně pelyňku je hrozně příjemná, taková kořeněná, ale postrádá hořkost, která je pro pelyněk většinou typická. Je to docela síla, fakt hodně bylinná pecka.

Cheyenneové, takový ten hodně známý kmen původních obyvatel Ameriky, pelyňku dokonce přezdívají „moudrý muž“. Všechny kmeny ho používají ke svým obřadům, zahánění negativních sil, duchů a nemocí, i k ochraně obydlí. Je to pro ně opravdu posvátná bylina. Ve slovenštině má pelyněk název Palina a je považován za nositele ženského ducha. A u nás si tyhle voňavé ručně vázané svazky pelyňku pocházející z USA můžeš pořídit coby dup.