Posvátné vykuřovadlo cedr, ochrání a očistí i tebe

Posvátné vykuřovadlo cedr používali už indiáni, ochrání a očistí i tebe

Cedr pochází z Kalifornie v USA a od nepaměti se cedrové větvičky zavěšovaly pro ochranu před zlými duchy do posvátných chrámů. Někdy to špatný potřebujeme vyhnat i teď a k tomu načerpat nějakou tu vlnu pozitivity, na což se cedr fakt skvěle hodí. Mrkni se se mnou do hloubi starých rituálů.

Cedr je jednou ze čtyř nejdůležitějších šamanských bylin

Má krásnou dřevitě nasládlou a teplou vůni, ucítíš v něm i stopy jehličí a balzámu. Zkrátka takové to teplo domova. Patří mezi čtyři extra důležité indiánské byliny a v šamanském kruhu značí jižní směr. V kruhu medicíny je dále bílá šalvěj = západ, zubří tráva = sever a tabák = východ. Oni ti indiáni, než je kolonialisté vyhnali, věděli moc dobře, co dělají a proč. A my ti teď poradíme, jak to můžeš dělat stejně dobře. Ještě zmíním, že kromě indiánů se vykuřování cedrem používá třeba ve Feng Shui. 

Cedr aneb Přírodní bodyguard

Cedrové stromy jsou moudré, silné a ochranné. Víš, že dřevo z nich chrání třeba před moli a dalším nežádoucím hmyzem? Navíc bojuje proti celulitidě a mastným vlasům. Dým cedru při vykuřování pak přináší blahobyt, pomáhá s respiračními nemocemi (třeba kašlem), alergiemi, ekzémy a nočními můrami. Odhání zlé duchy a zbavuje nás nežádoucí energie i nánosů od minulých událostí a vlivů. Tak to má být, když tě chce někdo ochránit, ve dne i v noci. Je to takový přírodní bodyguard. Bodne ti i při očistě prostoru i mysli po stěhování a oživí tvého ducha po těžkých nemocech či při vyčerpání (fyzickém i duševním).

Vykuřováním cedru posílíš své modlitby, svá přání, přivoláš pozitivní nebo léčivou energii. Měl by tě úplně nakopnout a dodat ti odvahu. Ať jdou všechny cizí energie pryč, teď přichází tvoje chvíle!

Náboženské ceremonie

Svazek cedru si samozřejmě můžeš zapálit jen tak, dát na mističku, vychutnat si tu krásnou vůni. Nebo se můžeš vrátit do starých časů, kdy ho indiáni používali při náboženských ceremoniích. Nevěříš v bohy? Nevadí, může to být tvůj vlastní rituál.

Indiáni si svazek rozdrolili a ve chvíli modliteb ho házeli po hrstech do rozpáleného šamanského ohně z pytlíčku. Oheň se nacházel uprostřed Teepee a značil středobod ceremonie. Samozřejmě tě nenavádíme k rozdělávání ohně ve tvém obydlí, ani ke koupi Teepee. Bude to však podobné. Svazek cedru zapal svíčkou a nech ho doutnat. Ve chvíli, kdy přestane být pevný, rozvaž ho a rozdrol do pytlíku. Následně nadrolený cedr můžeš vhazovat rovnou do ohně spolu s modlitbou.

Hlavně opatrně!

Jako vždycky připomínáme, že při rituálu zacházíš s otevřeným ohněm, takže ho za žádnou cenu nenechávej doutnat o samotě a po vyhoření neházej do odpadkáče, ale pěkně venku na zem, vždyť je to dřevo, a to se vstřebá, spojí zpět se zemí.

Pokud chceš cedr používat spíš ve svazku, uchovávej ho v neprodyšném sáčku, aby nepřišel o svou vůní. Láká tě více styl Navaha indiánů? Tak nadrolený cedr ulož do bavlněného sáčku.

Pár slov o cedru na závěr

Cedrů je více druhů – cedr atlaský, himálajský, libanonský a krátkolistý. Je známý také jako Strom života (Arbor Vitae). Náš cedr pochází z Kalifornie a je pomalu sušený na přirozeném slunci. Důležitý je, že během jeho sušení není používaná žádná chemie ani stroje, cedr je tak fakt kvalitní. Ve vykuřování se pracuje jak se samotným cedrovým dřevem, tak s cedrovými větvičkami.