Šalvěj bílá, mocná bylinka pro očistu energií

 

Patříš k těm, kteří jsou tak nějak rádi, že aspoň rozeznají petržel od tulipánu? Ukážeme ti, že obrátit se čas od času k přírodě, je prostě boží! Malý botanický exkurz do světa bylin začíná.

Vykuřování šalvějí

Jako první bylinu ti představíme šalvěj. Existuje jí celá řada druhů: lékařská, divotvorná, černá, bílá, španělská… Je to multifunkční bylinka a dá využít na tisíc způsobů: jako koření, kouření (divotvorná), na vykuřování (bílá). Dál se šalvěj využívá k léčení (lékařská) pomocí čajů, odvarů a tinktur nebo k přípravě koupelí. Šalvěj španělskou znáš jako chia semínka. My se teď ale zaměříme čistě na šalvěj bílou

 

Historicky je šalvěj asi nejoblíbenější vykuřovadlo. Frčela už v babylonské říši a největší highlight zažívala u kalifornských indiánů. Byla pro ně posvátná a její moc si užívali ještě dávno před Kolumbem. Vykuřovali šalvějí při energetických a očistných rituálech a také s ní léčili různé nemoci. S šalvějí bojovali proti stresu a také s její pomocí vypuzovali negativní energii.

> Lingvistické okénko: Šalvěj pochází z latinského salvia / salvare”, což  znamená  “zachráním / uzdravím”. 

Účinky šalvěje bílé

Šalvěj bílá (Salvia apiana) je nejaromatičtější z šalvějí. Má krásnou, intenzivní a kořenitou vůni. Poznáš ji podle sametových a stříbřitě zbarvených lístků. Má antibakteriální, antivirotické a dezinfekční účinky, očišťuje prostory, předměty a taky energie. Navíc odpuzuje i hmyz! 

 
vykuřovadlo-šalvej-bila-mala

 

Šalvěj dokáže očistit tělo i duši od negací. Pomáhá s nalezením naší vlastní životní cesty. Její kouř rozšiřuje mír a pomáhá komunikovat s našimi předky. Inhalování vůně šalvěje pomáhá se sebedůvěrou a prosazováním se. Rozvazuje jazyk. A je ideální pro ty, kteří byli utlačováni a učeni být zticha. Aroma bílé šalvěje stimuluje kreativní část mozku, podporuje paměť a také ti může pomoct zbavit se stresu a získat novou energii.

Šalvěj bílá v léčitelství

V alternativním léčitelství se šalvěj využívá k úlevě od bolesti v krku, snižování vysokých teplot, při zánětech a při léčbě ran a odřenin. Také pomáhá od bolestí hlavy a při silných migrénách. Během nemocí a po nich můžeš šalvej použít k očištění a dezinfekci prostoru.

Tato bylinka slouží k vykuřování nejen v bytech a domech, ale také je tradiční součástí ozdravného saunového rituálu. Venku můžeš šalvěj využít k k účinnému zahnání obtížného hmyzu, ulevuje také od jeho kousnutí. 

vykurovadlo-salvej-bila-velka

Jak šalvějí vykuřovat?

Stačí svazek sušené šalvěje zapálit, oheň sfouknout a nechat doutnat. Můžeš doutnající kus odstřihnout a zbytek svazku si schovat na další kolo vykuřování, protože odpálit si doma celý svazek by mohlo být too much. Bacha, pokládej hořící/doutnající svazek jen na nehořlavý podklad, jako je třeba keramická miska.

Tradičně se byliny pálily v mušli a v prostoru se dým rozháněl ptačím perem. Jasně, není to úplně vegan, takže s tímto postupem nemůžeme 100% souhlasit, ale ať si doma každej dělá, co chce… 

 

Šalvěje a hromadu dalších vykuřovadel najdeš tady.